Wybierz się na jesienny spacer szlakiem architektury krakowskiego modernizmu!

25 października miłośnicy nietuzinkowych dzieł sztuki oraz miejskich wyzwań będą mogli wziąć udział w wyjątkowym spacerze po Krakowie! Razem z prowadzącym – Krzysztofem Jakubowskim – wyruszą szlakiem architektury krakowskiego modernizmu, by wspólnie odkryć m.in. unikalne dekoracje mozaikowe, płaskorzeźby i rzeźby, zdobiące fasady reprezentacyjnych gmachów, willi i kamienic. Start o godzinie 11:00, zbiórka przy Kinie Kijów. Serdecznie zapraszamy!

Jeśli uważasz, że Twoje miasto nie jest w stanie Cię niczym zaskoczyć, koniecznie wybierz się na sobotni spacer po Krakowie w poszukiwaniu unikatowych mozaik i wielu innych niepowtarzalnych dekoracji plastycznych! W Polsce te dzieła sztuki popularność zyskały w okresie powojennym. Wykonywano je zazwyczaj z tłuczonych talerzy i butelek, odłamków kamienia bądź płytek ceramicznych. Jesienny spacer będzie idealną okazją do zapoznania się z ich historią i pięknem!

Trasa rozpocznie się w Kinie Kijów, gdzie znajduje się największa w Krakowie wewnętrzna dekoracja ceramiczna, która odnowiona została we wrześniu br. przez organizatorów ogólnopolskiej akcji społecznej „Ratujemy Mozaiki” – Fundację Architektury i Ceramikę Paradyż we współpracy z Pracownią Lubosza Karwata i RENBAR mosaics. . Ta wyjątkowa kompozycja o powierzchni 325 metrów kwadratowych, wykonana została w 1965 r. przez Krystynę Zgud-Strachocką. Wielu z podziwiających dekorację doszukuje się w niej nieskończoności natury czy ogromu wszechświata, inspirowanego pierwszym lotem człowieka w kosmos.

Kolejne przystanki na trasie krakowskich mozaik to między innymi dawny zakład Żeleńskich, gdzie wytwarzane były mozaiki i witraże, kamienice przy ul. Wenecja, ulica Krupnicza, Śląskie Seminarium Duchowne, Akademia Górniczo-Hutnicza, a także Dom Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych. Spacer zaplanowany został na około dwie godziny, a poprowadzi go Krzysztof Jakubowski – publicysta, działacz samorządowy, miłośnik i popularyzator historii Krakowa, a także współpracownik Muzeum Narodowego i Małopolskiego Instytutu Kultury oraz autor miejskich spacerów po dawnej stolicy Polski.

Spacer odbędzie się 25 października o godz. 11:00. Udział jest bezpłatny, a wszyscy chętni spotykają się na tyłach Kina Kijów. Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji „Ratujemy Mozaiki”, której inicjatorami są Fundacja Architektury i Ceramika Paradyż. Akcji przewodzi idea uwrażliwienia społeczeństwa, edukacja i aktywizacja na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, jakim są m.in. niszczejące dzieła sztuki, takie jak mozaiki ceramiczne, które znaleźć można w przestrzeni miejskiej.

Zapraszamy na www.ratujemymozaiki.com