Kolejna odsłona akcji „Ratujemy Mozaiki” zakończona Odnowiono 325 m2 płaskorzeźby ceramicznej

W Krakowie odbyła się kolejna odsłona społecznej akcji Ratujemy Mozaiki, organizowanej przez Fundację Architektury i Ceramikę Paradyż, która jest również sponsorem działań. Dzięki pracom konserwatorskim wielkoformatowa, imponująca płaskorzeźba ceramiczna w kultowym Kinie Kijów zyskała nowy blask.

13 września, podczas uroczystej prezentacji odnowionej dekoracji podjęto dyskusję na temat przyszłości dziedzictwa kulturowego polskich miast i ochrony dzieł sztuki, jakimi bez wątpienia są ceramiczne mozaiki. Nie zabrakło także opowieści gości honorowych – Krystyny Zgud-Strachockiej – projektantki wnętrz i autorki odnowionej płaskorzeźby ceramicznej – oraz prof. Witolda Cęckiewicza, architekta, urbanisty i głównego projektanta Kina Kijów.

Sztuka… dla kina

Odnowiona, wyjątkowa kompozycja o powierzchni 325 metrów kwadratowych jest największą wewnętrzną dekoracją ceramiczną w Krakowie. Została wykonana w 1965 roku przez Krystynę Zgud-Strachocką we współpracy z Wydziałem Ceramiki z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Bolesławem Książkiem – kierownikiem artystycznym Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze k. Brzeska. To tam przez 8 miesięcy powstawała imponująca płaskorzeźba. Wykonana została z ręcznie formowanych kafli ceramicznych, odciskanych najpierw w specjalnej glinie. Następnie wypalano je w temperaturze 1000°C, nakładano na nie szkliwo i wypalano ponownie. Gotowe kafle dopiero ułożono na ścianie holu kultowego Kina Kijów. Budowana w latach 1962-1967 rzeźbiarska bryła kina, do dziś stanowi jeden z najlepszych polskich przykładów architektury późnego modernizmu. Zaprojektowana została przez zespół specjalistów pod kierownictwem wybitnego architekta – prof. Witolda Cęckiewicza. Kino Kijów i ceramiczna płaskorzeźba to wzór „symbiozy” budynku i dekoracji. Mozaikę należy uznać za integralną część kina – w przeszłości widoczna była przez przeszkloną konstrukcję i  niejako zaprasza do wnętrza przechodniów.

Aby odzyskać dawny blask

Prace konserwatorskie, dzięki którym dekoracja ponownie zachwyca oglądających zostały sfinansowane przez Ceramikę Paradyż. Przewodził im Lubosz Karwat. Przeprowadzone zostały przez Pracownię Lubosza Karwata i RENBAR mosaics. Płaskorzeźba ceramiczna została oczyszczona z nawarstwień brudu czy cementowych zachlapań. Uzupełniono również liczne ubytki mechaniczne do wysokości 2 metrów – wraz z zachowaniem odpowiedniego dopasowania kolorystycznego. Na koniec powierzchnię dekoracji zaimpregnowano, aby jak najdłużej utrzymała swoje odzyskane walory estetyczne.

Wielkoformatową abstrakcyjną kompozycję można podziwiać teraz w całej okazałości. Jak powiedziała Krystyna Zgud-Strachocka, stworzona płaskorzeźba miała oddawać wrażenie przestrzeni i głębi, kojarzącej się ze sztuką filmową. Wielu z podziwiających dekorację doszukuje się w niej nieskończoności natury czy ogromu wszechświata, inspirowanego pierwszym lotem człowieka w kosmos. Jedno jest pewne – płaskorzeźba ceramiczna w Kinie Kijów potrafi rozbudzić wyobraźnię.

Jak ratować mozaiki?

Kolejna odsłona akcji Ratujemy Mozaiki była doskonałą okazją do podjęcia dyskusji na temat dziedzictwa kulturowego i jego roli we współczesnych czasach. Grupa Paradyż znana jest z tego, że angażuje się w inicjatywy związane ze sztuką, nie tylko w swojej codziennej działalności, ale również w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu. Cieszymy się, że nasza akcja Ratujemy Mozaiki oprócz misji edukowania i uwrażliwiania społeczeństwa na rzecz niszczejących i ginących, przepięknych dekoracji mozaikowych, funkcjonuje również w wymiarze konkretnych działań. Mamy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą również instytucje kultury i samorządy miast – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż. Do tej pory, nie licząc Krakowa, poszczególne etapy akcji Ratujemy Mozaiki odbyły się w Warszawie, Łodzi oraz Trójmieście.